Dikiş Makinesi Baskı Ayakları

Dikiş makinesinde belirli işleri çok daha kolay yapabilmek için çeşitli baskı ayakları mevcuttur. Dikiş makinenizi inceledikten sonra, makinenizin kullandığı dikiş ayağı stili veya türü hakkında net bilgi sahibi değilseniz, bu bilgi kullanım kılavuzunun aksesuarlar bölümünde kolayca bulunabilir. Ya da size en yakın servis/bayi’ye giderek marka/modelinizi söyleyip uygun baskı ayaklarını göstermelerini isteyin.

En çok kullanılan baskı ayaklarını görelim.

DÜZ DİKİŞ AYAĞI

Bu ayak sadece basit düz dikiş için kullanılır. Bunun dışında herhangi bir şey için kullanmaya çalışırsanız iğnelerin kırılması kaçınılmaz olur. Ağır kumaşlarla çalışırken çok yararlı bir ayaktır.

ÇOK AMAÇLI AYAK (ZİK ZAK AYAĞI)

Bu çok amaçlı baskı ayağı, düz dikiş, zik zak dikiş ve birçok dekoratif dikiş için kullanılan genel amaçlı baskı ayağıdır.

OVERLOK AYAĞI

Overlok ayağı, kumaş kenarını sürfile ve düzgün kenar baskısı yapmak için kullanılır.  Makinede zik zak dikiş ayarıyla, genellikle dikiş genişliği 2mm, dikiş uzunluğu 1,5 mm şeklinde dikiyoruz.

KIVIRMA AYAĞI

Bu ayak özellikle ince kumaşlarda düzgün ve güzel bir kenar meydana getirmek için kullanılır. Makinede düz dikiş ya da zik zak dikiş ayarıyla dikiyoruz. Coverlock’um yokken benim favori ayağım buydu.

KÖR DİKİŞ AYAĞI

Bu ayak, neredeyse görünmez bir kenar oluşturmanızı sağlar. Elle kenar dikmek yerine; pantolon, etek veya elbise kenar baskılarını bu ayakla kolaylıkla yapabilirsiniz.

FERMUAR AYAĞI

Fermuar ayağı, fermuar dişlilerine en yakın şekilde dikiş yapmaya olanak sağlar. Standart fermuarları dikmek için kullanılır. Bu ayakla gizli fermuar dikişi yapılmaz.

GİZLİ FERMUAR AYAĞI

Fermuar ayağından farklı olarak, gizli fermuarları dikebilmek için bu ayağa ihtiyacımız var.

İLİK AYAĞI

Düğme ilikleri açmak için bu ayak kullanılır. İlik boyunu ayarlamak için üzerinde çizgiler vardır.

DÜĞME AYAĞI

Bu ayak, herhangi bir düz düğmeyi kolaylıkla takmanızı sağlar. Zikzak deseni seçip genişliğini düğmedeki deliklere uyacak şekilde ayarlayın, dikiş uzunluğunu sıfıra getirin ve dikin.

APLİKE AYAĞI

Standart baskı ayağına çok benzeyen bu ayak, şeffaf plastik kaplaması sayesinde, dikişin nereye yerleştirildiğini çok net bir şekilde görmeyi sağlar.

FİTİL AYAĞI

Bu ayağın alt kısmındaki biraz yükselmiş olan alana, fitillerin düzgün yerleşmesini ve fitile olabildiğince yakın dikiş yapılmasını sağlar. Bu ayağın çeşitli ebatları vardır. Ev dekorasyon ya da döşeme için olanlar daha genişken giysiler için kullanılan daha dardır.

TEFLON AYAK

Saydığımız bu baskı ayaklarının çoğu metalden yapılmıştır. Vinil, deri, süet ile çalışırken teflon kaplı baskı ayağı kullanmak gerekir. Teflon ayak, metal ayaklara göre kumaşın daha kolay hareket etmesine yardımcı olur.

4 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.