Teyel Çeşitleri

Teyel Çeşitleri

Teyel Nedir?

Yeni dikiş yöntemleri ve makineler el dikişi ihtiyacını ortadan kaldırmış olsa da daha kaliteli bir görünüm için teyel dikişi hala kullanılmaktadır. Kumaşa geçici olarak uygulanan ve giysi tamamlanmadan önce sökülen seyrek dikişlere Teyel denir.

Farklı her teyel dikişinin ayrı bir işlevi vardır. Kalıcı dikişten önce parçaları birbirine tutturmak, makinede yapılacak esas dikişin daha düzgün yapılmasına yardımcı olmak veya patrondan kumaşa işaret aktarmak için kullanılır. Teyel dikişinin kolay sökülebilmesi için kumaşın zıttı bir renkte iplik kullanılması gerekir.

Teyel Çeşitleri

Teyel Çeşitleri

TEYEL DİKİŞİ NASIL YAPILIR - düz teyel

İki veya daha fazla kumaş katını birbirine tutturmak için kullanılır. Kumaşın her iki yüzünde de yaklaşık bir cm uzunluğunda büyük dikişler atılır. Kumaş çok kaygan ise, daha küçük aralıklarla teyel atılır.

TEYEL DİKİŞİ NASIL YAPILIR - verev teyel

Geniş kumaş yüzeyinde, kaygan kumaşlarda düz teyelle iyi bir sonuç çıkmayacağı düşünülen yerlerde kullanılır. Farklı aralıklar verilerek yapılabilir. Uzun verev teyel, yaklaşık iki buçuk cm’lik ilmekler şeklinde olurken kısa verev teyel birbirine daha yakın kısa ilmeklerden oluşur.

TEYEL DİKİŞİ NASIL YAPILIR - ara teyel

Düz teyelin iki kumaş arasından yapılan türüdür. Kumaştaki desen, çizgi ve motiflerin birbirine denk gelmesi için, tersten teyellenmesi zor olan parçaların yüzden teyellenmesinde kullanılır. Bir ilmek kumaş katından bir ilmek de alttaki kumaştan alınarak yapılır.

TEYEL DİKİŞİ NASIL YAPILIR - işaret teyeli

Ön orta, arka orta, ütü hattı gibi alanlarda işaretleme için kullanılır. Dikiş hatlarının belirlenmesinde, prova esnasında rehber olarak kullanılır.

TEYEL DİKİŞİ NASIL YAPILIR - bol teyel

Patrondaki işaretleri kumaşa aktarmak için kullanılır. Tek ya da çift kat kumaşa, daireler, noktalar, ilikler, pili kat yeri gibi yerleri göstermek için çift kat iplikten yapılır.

TEYEL DİKİŞİ NASIL YAPILIR - hristo teyeli

Süsleme yapmak ya da katlanmış kumaş kenarlarını tutturmak için kullanılır.

TEYEL DİKİŞİ NASIL YAPILIR - çapraz teyel

Özellikle pili gibi uygulamaları sabitlemek için kullanılır. Astarları sabitlerken de kullanılır. Eşit aralık ve uzunlukta verev dikişlerle ilerlenir ve aynı aralık ve uzunlukta bu dikişlerin üstünden çapraz oluşturmak üzere geri dönülür.TEYEL DİKİŞİ NASIL YAPILIR - z teyel

Kaygan kumaşlarda ve giysinin fazla işlem gereken; telalama, süsleme, cep kenarları, etek paça uçları, pervaz kenarları gibi bölümlerde kullanılır.

Z teyeli tamamlandıktan sonra ters yönden aynı işlem tekrar edilince çapraz teyel gerçekleşmiş olur.Kaynaklar

Singer Dikiş Rehberi

Temel Dikiş Teknikleri 1 - Etek-Pantolon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.