Dikiş Makinesi Ayakları

Dikiş Makinesi Ayakları

Dikiş makinenizde belirli işleri çok daha kolay yapabilmeniz için çeşitli dikiş makinesi ayakları vadır. Düz dikiş için olan temel baskı ayağının yanı sıra, çoğu dikiş makinesinde birçok başka işlevi yerine getiren bir dizi farklı baskı ayağı takabilirsiniz.

Baskı ayakları, dikiş makinenize farklı işlevler ekler, böylece düz dikişten çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Böylece, dikişinize profesyonel bir görünüm kazandırmanın yanı sıra kolay bir şekilde dikiş yapmanızı sağlar.

Dikiş makinenizi inceledikten sonra, makinenizin dikiş ayağı stili veya türü hakkında net bilgiyi kullanım kılavuzunun aksesuarlar bölümünde bulabilirsiniz. Ya da size en yakın servis/bayi’ye giderek marka/modelinizi söyleyip uygun ayakları göstermelerini isteyin.

Bakalım sahip olduğunuz ya da almanız gereken dikiş makinesi ayakları hangileri?

Düz Dikiş Ayağı

Bu ayak sadece basit düz dikiş için kullanılır. Bunun dışında herhangi bir şey için kullanmaya çalışırsanız iğnelerin kırılması kaçınılmaz olur. Düz ve düzenli dikişler için özellikle ağır kumaşlarla çalışırken çok yararlıdır.

Zik Zak Ayağı (Çok Amaçlı Ayak)

Bu genel çok amaçlı ayak, dikiş makinenizdeki diğer tüm dikişler için gereklidir. Bununla düz dikiş, zik zak dikiş ve çoğu dekoratif dikiş için genel amaçlı bir dikiş ayağı olarak kullanabilirsiniz.

Dikiş Makinesi Baskı Ayakları

Fermuar Ayağı

Fermuar ayağı, fermuar dişlilerine en yakın şekilde dikiş yapmaya olanak sağlar. Standart fermuarları dikmek için kullanılır. Bu ayakla gizli fermuar dikişi yapılmaz. Aynı zamanda bu ayakla fitil dikişi de yapabilirsiniz.

Gizli Fermuar Ayağı

Gizli Fermuar Ayağı

Fermuar ayağından farklı olarak, gizli fermuar dikmek için bu ayak kullanılır.

Kıvırma Ayağı

Bu ayak özellikle ince kumaşlarda düzgün ve güzel bir kenar elde etmek için kullanılır. Makinede düz dikiş ya da zik zak dikiş ayarıyla dikilir. 3 mm ve 6 mm olarak iki çeşidi vardır. Etek ucu kıvırma için harika bir baskı ayağıdır.

Dikiş Makinesi Baskı Ayakları

İlik Ayağı

Düğme ilikleri açmak için bu ayak kullanılır. İlik boyunu ayarlamak için üzerinde çizgiler vardır.

Dikiş Makinesi Baskı Ayakları

Düğme Ayağı

Bu ayak, herhangi bir düz düğmeyi kolaylıkla takmanızı sağlar. Zikzak deseni seçip dikiş genişliğini düğmedeki deliklere uyacak şekilde ayarlayın, dikiş uzunluğunu sıfıra getirin ve dikin.

Kör Dikiş Ayağı

Bu ayak, neredeyse görünmez bir kenar oluşturmanızı sağlar. Elle kenar dikmek yerine; pantolon, etek veya elbise kenar baskılarını bu ayakla kolaylıkla yapabilirsiniz. Özellikle pantolon paçalarını bastırmak için kullanılan en iyi ayaktır.

Sürfile Ayağı

Kumaş kenarını sürfile ve düzgün kenar baskısı yapmak için kullanılır.  Makinenizde sürfile dikiş ayarı varsa onunla dikin. Eğer yoksa zik zak dikiş ayarıyla  genellikle dikiş genişliği 2mm, dikiş uzunluğu 1,5 mm şeklinde d

Dikiş Makinesi Baskı Ayakları

Aplike Ayağı

Standart baskı ayağına çok benzeyen bu ayak, şeffaf plastik kaplaması sayesinde, dikişin nereye yerleştirildiğini çok net bir şekilde görmeyi sağlar.

Yürüyen Ayak

Çoklu kumaş katmanını dikmek için kullanılan bir ayaktır. Yorganlama yaparken ya da çanta dikerken çok kullanışlı bir ayaktır. Örme kumaşları dikerken de kolaylık sağlar. Kumaş alttan ve üstten eşit olarak beslenir.

dikiş makinesi ayakları fitil ayağı

Fitil Ayağı

Bu ayağın alt kısmındaki biraz yükselmiş olan alana, fitillerin düzgün yerleşmesini ve fitile olabildiğince yakın dikiş yapılmasını sağlar. Bu ayağın çeşitli ebatları vardır. Ev dekorasyon ya da döşeme için olanlar daha genişken giysiler için kullanılan daha dardır.

Dikiş Makinesi Ayakları teflon ayak

Teflon Ayak

Saydığımız bu baskı ayaklarının çoğu metalden yapılmıştır. Vinil, deri, süet ile çalışırken teflon kaplı baskı ayağı kullanmanız gerekir. Teflon ayak, metal ayaklara göre kumaşın daha kolay hareket etmesini sağlar.

Silindir Deri Dikme Ayağı

Deri, suni deri, plastik, folyo ve benzeri iyi beslenmeyen kumaşlar için kullanılır. Teflon ayağa alternatif ayaktır.

Nervür Ayağı

İnce pililer yapan bu ayak, en çok hafif kumaşlarla ve makinede çift iğne ile kullanılır.  

Sizin favori baskı ayağınız ve almayı düşündüğünüz baskı ayakları hangileri? yorum bırakabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiyseniz, Dikiş Makinesi Ayarları yazısına da bakmak isteyebilirsiniz.

Similar Posts

4 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir