Dikiş Makinesi Ayarları

Dikiş dikmeye yeni başlıyorsanız dikiş makinesi ayarları biraz karmaşık gelse de, bolca pratikle kısa süre içinde makinenize alışıp, dikiş makinesi ayarları hakkında bilmediğiniz bir şey kalmayacağına emin olabilirsiniz. Bunun için, iİlk olarak makinenizle birlikte gelen kullanım kılavuzunu inceleyin. Ancak, ikinci el dikiş makinesi aldıysanız ve kılavuzu yoksa buraya tıklayarak size uygun dikiş makinesi kılavuzunu indirebilirsiniz.

Dikiş makinesi ayarları’ na iyice alışmak için iyi kumaşlar yerine ucuz kumaş alıp deneme dikişleri yapın. (Ucuz kumaş parçalarını pazarlardan bulabilirsiniz.) Dikiş desenini değiştirin, dikiş uzunluğunu değiştirin ve kumaş parçalarında bunları deneyin.

Ayrıca dikişe yeni başlayanlar için öneriler yazısına da göz atmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Dikiş Makinesi Parçaları – Düğmeleri

Volan / El Çarkı

dikiş makinesi ayarları
Dikiş makinesi – Volan

Dikiş makinesinde ayak pedalına basıldığında volan otomatik olarak döner. Aynı zamanda volanı, iğneyi yukarı ya da aşağı pozisyona almamız gerektiğinde de el yardımıyla kullanıyoruz. El ile kullanırken volanı her zaman kendinize doğru döndürmeniz gerekir.

Volan, serbestçe ve rahat şekilde hareket etmelidir. Ancak döndürmekte zorlanıyorsanız çok fazla uğraşmayın yoksa makineye zarar verebilirsiniz. Böyle bir sorun yaşarsanız yapmanız gerekenleri Dikiş Makinesi Arızaları yazısında ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.

Makara Pimi

dikiş makinesi ayarları
Dikiş Makinesi Makara Pimi

Metal ya da plastik olan bu kısım üst iplik makarasının takıldığı yer. Üst ipliğin nasıl takılacağı her makineye göre değişiklik gösterir. Bunun için öncelikle makinenizin kullanım kılavuzuna bakın. Ya da buraya tıklayarak izleyebilirsiniz. Ayrıca bu çok basit görülen işlem doğru yapılmadığı zaman çok fazla soruna yol açar.

Masura Sarıcı

dikiş makinesi ayarları
Dikiş Makinesi Masura Sarıcı

Masura bobinlerinin sarıldığı kısım. Ayrıca üst iplik gibi, masuranın doğru şekilde sarılması da çok önemlidir. Yanlış ve düzensiz sarılan masura düzgün dikiş dikmenizi engeller. Masura nasıl sarılır? buraya tıklayarak izleyebilirsiniz. Ayrıca masuranın neden olabileceği sorunları öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Desen – Dikiş Seçici Düğme

dikiş makinesi ayarları
Dikiş Makinesi Desen Düğmesi

Bu kadran ile kullanacağınız dikiş tipini seçersiniz. Çoğu dikiş makinesi düz, zikzak ve nakış dikişleri yapabilir.

Dikiş Uzunluğu Düğmesi

dikiş makinesi ayarları
Dikiş Makinesi Dikiş Uzunluğu Seçme Düğmesi

Deseni seçtikten sonra bu kadran ile ilmeklerin uzunluğu ayarlanır. Genel olarak düz dikiş için 2.5 mm, üst dikiş için 3-4 mm, teyel dikişi için 5 mm kullanılır.

Tansiyon Ayar Düğmesi

dikiş makinesi ayarları
Dikiş Makinesi Tansiyon Ayar Düğmesi

Üst ipliğin gerginliğinin kontrol edildiği düğmedir. Üst ve alt ipliğin eşit gerilimle dikişi oluşturabilmeleri için en önemli ayar, tansiyon ayarıdır. Dikiş makinesi tansiyon ayarları ayrıntılı bir konu olduğu için ayrıca bir yazı hazırladık. Dikiş Makinesi Tansiyon Ayarı Nasıl Yapılır yazısı için buraya tıklayın.

Baskı Ayağı

Dikiş makinesi ayağı, kumaşı besleme dişlisine bastırır ve tutar. Bu, dikerken stabilite sağlar. Konumu, dikiş makinenizin markasına göre değişir. Ayrıca, çok çeşitli baskı ayağı türleri vardır. Fermuar ayağı, sürfile ayağı, kıvırma ayağı, gizli dikiş ayağı vb… Dikiş Makinesi Ayakları yazısında ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

dikiş makinesi ayarları
Dikiş Makinesi Baskı Ayağı

Dişli Plakası

Bu parça, kumaşın makinenin içine düşmesini önler ve kumaşı ilerletmek için dişlilerin olduğu aynı zamanda iğnenin içinden geçmesi için boşluğu bulunan kısımdır.

Üzerindeki iki vidayı sökerek makinenin temizliğini yapabilirsiniz. Bunun için dikiş makinesi nasıl temizlenir yazısına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Plaka üzerinde ölçü çizgilerini göreceksiniz. Bu çizgiler dümdüz bir dikiş yapabilmeniz için size yol gösterici kılavuzlardır. Tabi ki, dümdüz dikebilmek için biraz pratik yapmanız gerekecek. Bunun için, Düz dikişin püf noktaları yazısına buraya tıklayarak göz atmak isteyebilirsiniz.

Baskı Ayağı Kolu

dikiş makinesi ayarları
Dikiş Makinesi Baskı Ayağı Kolu

Aşağı yukarı hareket eden baskı ayağının kontrolünü sağlar. Dikiş dikerken aşağıda olmalı. Ancak, üst ipliği takarken mutlaka yukarıda olmalı yoksa, gergin olan ipi takmakta zorlanır ve yanlış şekilde disklerden geçirirsiniz.

İğne Kelepçesi

Dikiş Makinesi İğne Kelepçesi

İğneyi tutan ve sıkan kısım. İğnenin sabit kalmasını ve dikiş işlemi sırasında hareket etmemesini sağlar. İğneyi takmak için kelepçeyi döndürerek açın. İğneyi taktıktan sonra güzelce sıkın. Dikiş makinesi iğnesi nasıl takılır? buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Ters Dikiş Düğmesi

dikiş makinesi ayarları
Dikiş Makinesi Ters Dikiş Düğmesi

Özellikle sağlamlaştırma dikişi için kullanılan bu küçük kol, iğneyi dikiş yönünün tam tersi hareket ettirerek ters dikişi sağlar.

Mekik

Dikiş Makinesi Mekik

Masuranın takıldığı ve alt iplik gerginliğinin sağlandığı kısım. İplik mekiğin etrafından çekilirken, masura ipliğinin etrafında toplanır ve iğne plakasından yukarı doğru çeker. Ayrıca bu alanın da temizliği önemlidir. Dikişle ilgili yaşayacağınız birçok sorun dişli plakası altı ve mekik alanının temiz olmamasından kaynaklanır. Mekik kısmına masura nasıl takılır buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Similar Posts

62 Comments

 1. merhaba
  bende dikişe yeni başlıyorum
  daha doğrusu istiyorum
  hangi makineyi tavsiye edersiniz
  şimdiden tşk ederim
  siteniz çok güzel olmuş emeklerinize sağlık

 2. Selam Büşra,

  Siteyi beğendiğine çok sevindim, daha da gelişecek içerik olarak ilerleyen zamanlarda inşallah.

  Soruna gelince, makine tavsiye etmek zor iş 🙂 Herkesin bütçesi ve beklentisi farklı oluyor dikiş konusunda. Bu konuda çok fazla araştırma yaptım, yerli yabancı tüm blogları/yorumları okudum. Bernina en iyisi fakat fiyatları oldukça yüksek. Bernina’dan sonra Pfaff en iyisi bence.

  Ben, annemden aldığım makineyi -Singer Tradition 2250- kullanıyorum ve çok da memnunum. Bir ara -Pfaff Passport 2.0- almaya karar vermiştim fakat geçen hafta karar değiştirip dikiş makinesi yerine overlok/reçme makinesi aldım. 🙂
  Pfaff Coverlock 4.0 modelini aldım ve bununla ilgili bir yazı yayınlayacağım yakında.

  Dikişe yeni başlıyorsan tavsiyem, bol bol video izlemen 🙂
  Şimdiden kolay gelsin..

 3. Merhaba hobim dikiş ben makina kullanıyorum birkaç aydır makinam arıza veriyor volen kolu çok agir ip kopariyo ipi kiriyo neden olabilir bağladım duzelmedi cevap bekliyorum tesekkurler

 4. Merhaba,

  probleminiz aşağıdakilerle ilgili olabilir;

  -Makineye bakım yapma zamanı gelmiş olabilir. Yağlanması gerekebilir, dişli plakasında ve masura mekiğinde iplik havları birikmiş olabilir..
  -Kumaş ve ipliğe uygun iğne kullanmak çok önemli. Yanlış iğne kullanmadığınıza emin olun. İğne ucu eğik, kırık olabilir. İğne yanlış takılmış olabilir.
  -İplik kırılması tansiyon ayarı ile ilgili olabilir. Tansiyon ayarını düşürün biraz.
  -Kötü kalite iplikle ilgili olabilir. Üst iplik doğru takılmamış olabilir.

  Bunların hepsini doğru yaptınız ama sorun devam ediyorsa servise gösterin derim.

 5. Bütün ayarlarim doğru ama makinem alt dikisini boncuk yapıyor ve düzeltemiyor um nasıl yapmam gerekiyor düz dikiş yapmam için kitapçığı okudum parça ile denedim ama dikmiyor ne yapmalıyım

 6. Merhaba Şennur hanım,

  Yeni bir iğne takıp deneyin. İğnenin kumaşla uyumlu olduğuna emin olun.
  Masura bobininin doğru sarıldığından ve doğru işlediğinden emin olun,
  Bunları yaptıktan sonra tansiyon ayarıyla biraz daha deneme yapın..
  Makine temizliğini yapın. ( Dikiş Makinesi Nasıl Temizlenir? )

  Dikiş Makinesi Arızaları yazısına da bir göz atın derim..

  Bunları yaptınız yine de olmuyorsa, servise gösterin makinenizi.

 7. merhama.dikiş makinem singer.dikiş makinemin ip takma yerleri bozuk dikmiyor.ne yapmam lazım.

 8. Merhaba Fatih bey,

  Makinenizde fiziksel olarak bir bozukluk varsa servise götürmeniz gerekir. Böyle bir bozukluk yoksa sorununuzu biraz daha detaylı anlatmanızı rica edeceğim.

 9. Makınam bır yukdır calısmıyırdu ve calıstıgında notordan duman cıkıyır acıl cvp yazacak bırı falan yokmu

 10. Merhaba
  Ben dikişe yeni başlıyorum.
  Makina sürekli igne kırıyor.
  Ne yapmalıyım

 11. Merhaba Yiğit bey,

  Dikiş Makinesi Arızaları yazısında ayrıntılı olarak anlatımı var.
  Aşağıdakiler de yardımcı olur sanıyorum;

  İğne Kırılıyor

  İğne, makinenin en çok kullanılan parçasıdır. Bu sebeple uzun süre kullanımlarda körelmesi, kırılması normaldir. Sert bir nesnenin (iğne, baskı ayağı vs..) üzerine geldiğinde de kırılabilir.
  Ancak durum böyle değilse,

  Dikerken kumaşı çekmediğinizden emin olun. Kumaşı çekerseniz iğne bükülebilir ve bir süre sonra kırılır.
  İğnenin gevşek olmadığından, düzgün takıldığından emin olun.
  Diktiğiniz kumaş özelliğine göre iğnenin türünü kontrol edin. Bu çok önemlidir. Kumaşa uygun olmayan iğne çok fazla problem çıkartır.
  Kullandığınız ipliğin düğümsüz olduğundan emin olun. Ucuz iplikleri iyi kumaşlarınız için kullanmayın.
  Baskı ayağının doğru olduğundan emin olun. Baskı ayağının basıncını kontrol edin, sıkıca takıldığından emin olun.
  İğne kelepçesi vidasının gevşek olup olmadığını kontrol edin.
  Kumaşı sabitlemek için kullandığımız iğnelerin üzerinden dikiş yapmayın.
  Dikişi bitirdiğinizde iğneyi yukarı kaldırmadan kumaşı çekmeyin.

 12. Merhaba Serap hanım,

  Makine duman çıkarıyorsa bir an önce servise götürmeniz gerekir.

 13. Merhaba, ben dikişe yeni başlıyorum, makinayi yeni aldim ama dikiş yapamiyorum ,dikiş kumaşa işledigi halde dikiş yapmiyor, yardimci olursaniz sevinirim

 14. Selamlar,
  Öncelikle paylaşmış oldugunuz faydalı bilgiler için teşekkür ederim.
  Burada ev tipi dikiş makinesinden bahsedilmiş.
  Sanayi tipi makineler için de bir paylaşım yaparsanız çok sevinirim..
  Hoşçakalın

 15. Merhaba,

  Güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim. 🙂
  Paylaştığım bilgiler tamamen deneyime dayanmaktadır. Sanayi tipi makineler hakkında ne yazık ki bir bilgi birikimine sahip değilim.

  Sevgiler

 16. Merhaba penye dikerken farklı bir ayak kullanmak gerekirdi, normal düz dikiş ayağı takılı fakat ip iğneden sürekli cıkıyor, diktiği zannederken bakıyorum dikmemişim

 17. Merhaba,

  Makine Dikiş Oluşturmuyor
  Aşağıdakileri kontrol etmenizi tavsiye ederim. Ayrıca daha detaylı bilgi için, Dikiş Makinesi Arızaları yazısına da göz atabilirsiniz.

  İğne yanlış yerleştirilmiş olabilir.
  İğnenin sağlam ve makinenize uygun olduğundan emin olun.
  Üst ipliğin düzgün takılıp takılmadığını kontrol edin.
  Üst ipliğin iğneye geliş yolunun düzgün olup olmadığını kontrol edin.

 18. merhaba.. benim dikiş makinemin masura zamanlama ayarı birdenbire bozuldu.. iğnem masuradaki boşluğa denk geleceği yerde kapalı yere denk gelip iğne kırıyor.. makinem yepyeni.. bir süredir de sorunsuz dikiş yapıyorum.. neden oldu anlamadım.. çok moralim bozuldu 🙁 lütfen yardım..

 19. Merhaba Fatma hanım,

  Anlattığınız sorun çok teknik duruyor. Servise danışmanızı öneririm. Dikiş makinesiyle uğraşmak biraz böyle bir şey. Dilini tam olarak anlayana kadar dikiş dikmekten ziyade, makine sorunlarını çözmekle uğraşıyor insan. Bu sebeple moralinizi bozmayın.. 🙂

  Sevgiler

 20. Pfaff passport 2.0 makinam var ustu boncuk yapiyor adim ayarini kucultunce dikis alt kismi bozuluyor ne yapacagimi sasirdim normal dikis ayalari nasil olmali

 21. DİKİŞ MAKİNAM ZİKZAK YAPMIYOR DÜZ DİKİYOR NEDEN

 22. DİKİŞ MAKİNAM ZIKZAK AYARINDA YAPMIYOR DÜZ DİKİYOR NEDEN

 23. Merhaba, ben de yeni bir dikis makinasi aldim ikinci el fakat volani yanlislikla kendime cevirecegime disariya dogru cevirdim birkac kere sonrasinda ise volani kendime dogru ceviremiyorum volan takiliyor ne yapmam gerek acaba ? Simdiden tesekkurler

 24. Merhaba Murat bey,

  Sorununuz teknik bir sorun gibi görünüyor. En kısa zamanda servise gösterin makinenizi..

 25. Merhaba iyi günler. Dikiş makinam alt masurayı almıyor, yani alt taban hiç dönmüyor sizce neden olabilir? Markası singer 1288

 26. Slm benim singer starlet makinam var dişilerini indirip makina nakışı yapmak istiyorum nasıl yapabilirim

 27. Makinam yeni servisten geldi çok yavaş dikiyo motoru ısınıyo tamirciyi aradım dikişi hızlandırın diyo ama bilemdim nerden hızlancak makinam sınger

 28. Merhaba,

  Makinenizde dişlileri düşürme gibi bir fonksiyon var ise, bunun için bir düğmesi olması gerekir. Öncelikle kullanım kılavuzundan kontrol edin, makinenizin dişli düşürme fonksiyonu var mıdır?.. Varsa o düğmeyi kullanıp dişliyi düşürüyorsunuz ve baskı ayağını çıkartıp varsa nakış ayağını takıp kullanabilirsiniz.

 29. Merhaba benim sorun kumaş hareket etmiyor sorun nerde acaba?

 30. Slm benim makina singer mekiksiz üst dikişli boncuk dikiyor yardımcı olursanız sevinirim

 31. Sitenize bayıldım, benim için çok faydalı olacak. Paylaştığınız bilgiler için teşekkürler

 32. Benim makine eski kollu makinedır efendim. TB 2972 iğne kırıldı nasıl yakacağını bilmiyorum ters takiyorum galiba nasıl takıldığını anlatırmısınız efendim

 33. Faydalı olmasına çok sevindim, çok teşekkürler güzel yorumunuz için.
  Sevgiler

 34. Selam benim makinam singer surekli ip koparıyor neden acaba

 35. Merhaba,

  Dikiş Makinesi Arızaları yazısına bir göz atın derim.
  Sorun aşağıdakilerle ilgilidir mutlaka…

  İplik Kopuyor
  -Genellikle iplik takma işlemi doğru yapılmadığında oluşan bir sorundur. İplik takma işlemini yeniden yapın.
  -Bazen iplikte küçük bir düğüm olabilir. Ya da uzun süre beklemiş iplik, kalitesiz iplik de bu soruna yol açar. İpliği değiştirin.
  -Kumaş için hatalı iğne kullanılıyor olabilir. Bükülmemiş, körelmemiş, kaliteli iğne kullanın. İğnenin düzgün yerleştirildiğinden emin olun.
  -Üst iplik gerginliği fazlaysa iplik kopabilir. Tansiyon ayarını düşürün.
  -İplik ve iğnenin uyumlu olduğundan emin olun.
  -Masura ipliği kopuyorsa, masuranın uygun şekilde sarıldığından ve yerleştirildiğinden emin olun.

 36. Merhaba dikiş makinemin ileri geri tuşu yani sağlamlaştırma tuşu sert kullanamıyorum neden olmuş olabilir. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 37. Merhaba Eda hanım,

  Bu sorun servislik gibi görünüyor. Makineyi daha fazla zorlamadan bir servise gösterin isterseniz.

  Kolay gelsin.

 38. Benim makinamdaki sorun üst iğnem altaki ipi almiyor bir turlu nerde sorun var bulamadim

 39. Meraba benim singer yoknazıım varda iğne dikerken ucu yamuldu ve biyere çarpıyo nasıl düzeltebilirim.

 40. Merhaba singer 1263 dikis makinam var normal dikiş dikiyor ama zikzak ta dikiş atlıyor veya zikzak yapmıyor bazı kumaşları iyi dikiyor bazı sert kumaşlarda iplik koparıyor yardımcı olursanız sevinirim

 41. Merhaba benim makine singer 8280 ileri geri tusu tam tersine calisiyor nasil duzeltebilirim simdiden tesekkurler

 42. Selamlar makinanamin yaptığı saymak için sayacı ayar yapamıyorum yardımcı olur musunuz

 43. Merhaba Yasemin hanım,

  Sorunuzu tam olarak anlayamadım?

 44. Merhaba
  Benim smart singer 1507 makinem var.
  Masuram kırıldı yenisini almak istiyorum ama direkt benim makinemin parçasını bulamadım. Hangi makinelerle uyumlu ya da hangi ölçülerde olduğunu biliyor musunuz

 45. mekik vidasını az sıkılaştırdım ve makinam bir ilmek bile dikemez oldu.gevsettim yine duzelmedi.mekik vidası ayarı nasıl olmalı bilginiz varmıydı?

 46. Merhaba makina Singer Brilliance 6160 zig zag düğmesine basıyorum ama düz dikiş dikiyor ne yapmalıyım

 47. Merhaba makinemin volanı yanlışlıkla ters yöne çevirdim, şimdi çalışmıyor ne yapmam gerekiyor bilgilendirirseniz sevinirim.

 48. Merhaba makinemin volanı yanlışlıkla ters yöne çevirdim, şimdi çalışmıyor ne yapmam gerekiyor bilgilendirirseniz sevinirim.

 49. Merhaba,dikiş dikerken kumaşım hiç ilerlemiyor.dişlieri kaldıramıyorum yardımcı olursanız cooook sevinirim. Bu arada bloğunuzu yeni buldum ve cok hoşuma gitti bilgiler için cok tesekkür ederim

 50. Zetina start 555 dikiş makinası kullanıyorum. Makinam dikiş yaparken dikmiyo. Üst ipim düz gidiyo dikiş yapmadan. Gecen gün iğnesini çıkarıp iyice yukarı iterek daha iyi tutsun diye takmıştım. Sonra kaldırdım kullanmadım bu sıkıntı ortaya çıktı. Sonra sorun için video falan izledim iğneyi iyice yerleştirmeden takmamız gerekiyomuş düzelttim iğmineyi ama sorun hala devsm ediyo. Bi türlü dikiş oluşmuyo.

 51. Merhaba benim dikiş makinen kumaşları dökerken tiftiklendiriyor neyden dolayı oluyordur acaba bide makinenin üzerindeki sayı olan ayarlı düğmeler hangi sayıda olmalı normal düz dikiş yapmak için cevaplarsınız çok sevinirim

 52. Makinem Paff1222e,desen yaparken iki örnek arası üzüyor düz sargı yapmaya başlıyor ne yapmam gerekiyor?

 53. Merhabalar benim makinam Singer c5205 alt dikişim üst dikişin kadar düzgün ve güzel değil ne yapabilirim

 54. Dikişmakinamın dikişseçme kadrajı çalışmıyor sadece düz dikiyor hangi tarafa çevirsem düz dikiyo ne yapabilirim

 55. Merhaba,
  Dikiş makinenizdeki dikiş seçim kadranının çalışmamasının birkaç olası sebebi olabilir.
  Kadran dahili (içten) olarak kırılmış olabilir.
  Kadranı kontrol etmekten sorumlu mekanizma arızalı olabilir. Bunun nedeni aşınmış parçalar veya gevşek bağlantılar olabilir.
  Sorunu teşhis edip düzeltmesi için yetkili servise götürmeniz en iyisidir.

 56. Merhaba, dikiş makinem ile normal dikiyorum dikiş bitince ipliği kopartırken alt iplik büzüşmeye başlıyor, alt ipliği bir ucundan çekince tamamen üst iplikten ayrılıyor ve dikiş dağılıyor yani iki kumaş birbirinden ayrılıyor, çok uğraştım çözemedim sizce sebebi nedir?

 57. Merhaba, dikiş makinem ile normal dikiyorum dikiş bitince ipliği kopartırken alt iplik büzüşmeye başlıyor, alt ipliği bir ucundan çekince tamamen üst iplikten ayrılıyor ve dikiş dağılıyor yani iki kumaş birbirinden ayrılıyor, çok uğraştım çözemedim sizce sebebi nedir?

 58. Merhaba, Singer Brilliance 6160 motor kayışı gevşemiş(kayışı orijinal yeni aldım)gerdirme yerini motor etrafına baktım göremedim.
  Bu konuda bilgi rica ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir