Düz Dikişin Püf Noktaları

Düz Dikişin Püf Noktaları

Bazen en basit iş çok zor olabilir; düz dikiş gibi.

Dikiş dikmenin temeli olan düz dikiş, özellikle dikişe yeni başlayanlar için çok da kolay değildir.  Dikişe yeni başladıysanız, dümdüz bir şekilde dikebilmek için kendinize zaman tanıyın. Makineniz, kumaşlarınız ve elleriniz arasındaki ilişki geliştikçe dikiş becerileriniz de artacaktır.

Düz dikişin püf noktalarını anlattığımız bu yazıyı okuduktan sonra biraz pratik yaparak dümdüz dikebilme becerinizi daha hızlı geliştirebilirsiniz.

Düz Dikişin Püf Noktaları

Düz Dikişin Püf Noktaları 1: İğneyi İzlemeyin!

Düz dikebilmek için söyleyecek tek bir şey olsaydı bu kesinlikle “İğne hareketlerini izlemeyin!” olurdu. İlk ve en önemli kural bu.  İğnenin aşağı yukarı hareketlerini izlemek yerine makine üzerinde yer alan çizgileri takip edin.

Düz Dikişin Püf Noktaları 2: Dikiş Payı Kılavuz Çizgilerini Takip Edin

Tüm makinelerde dikiş kılavuz çizgileri mevcuttur. Hem inch olarak hem de cm olarak makine tabanında ve dişli plakasında çokça çizgi göreceksiniz. Düz dikebilmek için kumaş kenarınızı bu çizgilerden birine denk getirip takip edin. Gözünüz bu çizgileri çok iyi göremiyorsa alternatif olarak renkli bant yapıştırabilirsiniz.

Düz Dikişin Püf Noktaları

Düz Dikişin Püf Noktaları 3: Makine Başında Dik ve Düz Oturun

Öncelikle makinenizi masanızın kenarına çekerek, masanın kenarına açısız düz bir şekilde konumlandırın. Oturduğunuz sandalyeyi de makinenin tam önüne getirip düz pozisyonda rahat bir şekilde oturun ve makinenizin ayak pedalını, oturma konumunuza göre ayağınızın ulaşabileceği bir yere koyun.

Düz Dikişin Püf Noktaları

Düz Dikişin Püf Noktaları 4: Dikiş Hattı İçin İşaretleyici Kullanın

Kumaşınızda işaretleme yapmaktan çekinmeyin. Üst dikişlerin düz bir hatta ve  muntazam olması için, kumaşın düz yüzünde suyla ya da ütüyle çıkan kalemleri kullanabilirsiniz.

Düz Dikişin Püf Noktaları 5: Yavaş Olun

Makinenizin kontrolü için kendinize zaman tanımanız, bunu pratikle geliştirmeniz gerekir. Bu pratik gelişene kadar da makinenizi yavaş kullanın. Hızlı dikmek çoğu zaman hataya sebep olacaktır. Yavaş diktiğinizde müdahele edebilmeniz daha kolay olacaktır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.