Kumaş Kutu Yapımı

Kumaş Kutu Yapımı

Evimizde küçük ıvır zıvırları çekmecelerde saklamaya alışkınız. Bu düzenleyici kutular sayesinde çekmecelerimizde oldukça yer açılacak. Çok amaçlı kullanımı olan kutuları banyoda, mutfakta, çocuk odasında dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Yapımı oldukça basit bu kumaş kutuların boyutlarını ihtiyacınıza ve zevkinize göre ayarlayıp dikebilirsiniz. Kumaş Kutu Yapımını ister yukarıdaki videodan izleyebilir, isterseniz fotoğraflarla birlikte açıklamalı olarak aşağıdan okuyabilirsiniz.

Kumaş Kutu Yapımı

Kumaş Kutu Yapımı

Bir ana kumaşımız bir de astar olarak kullanacağımız kumaşımız var. 28cm kutunun derinlik ölçüsü. 56 cm ise genişlik. Bu ölçüleri siz isteğinize göre değiştirebilirsiniz. Ana kumaşa sabitleyeceğimiz tela da kullanıyoruz. Kutunun duruşunu nasıl isterseniz ona uygun kağıt tela, dok tela vs.. kullanabilirsiniz. Bu üç parçanın da ölçüleri aynı olacak. 28x56cm.

Kumaş Kutu Yapımı

İlk olarak ana kumaşın tersine, telayı ütüyle sabitliyoruz. Kumaşı 56cm’lik kısmından ikiye katlayıp dikiyoruz. Aynı işlemi astar için de yapıyoruz. Daha sonra dikiş payını tam ortaya getirerek alttan bir dikiş daha geçiyoruz. (Fotoğraflarda gördüğünüz iğnelerle sabitlenen yerler dikiş yerlerimiz)

Kumaş Kutu Yapımı

Diktiğimiz bu alt kısımlarda hem ana kumaşta hem de astarda 5x5cm’lik kareler çiziyoruz.

Kumaş Kutu Yapımı

Kareleri kesiyoruz.

Kumaş Kutu Yapımı

Astarı yüzüne çevirip ana kumaş ters haldeyken, dikiş yerleri birbirine denk gelecek şekilde astarı ana kumaşın içine yerleştiriyoruz ve dikiyoruz.

Kumaş Kutu Yapımı

Astarı ana kumaşın içinden çıkarıyoruz.

Kumaş Kutu Yapımı

Kestiğimiz karelerin açık kısımlarını dikeceğiz. Kutunun içinde astarın sabit durması için, ana kumaş ve astar tabanını birlikte dikmek gerekir. Bu yüzden astar ve ana kumaşta birbirine karşılıklı gelen kareleri birleştirip birlikte dikiyoruz. Diktikten sonra ortaya garip şekilli bir şey çıkıyor ama ters yüz edince kutumuz hazır hale gelecek merak etmeyin.

Kumaş Kutu Yapımı

Astar kısmından 5cm kadar dikişleri söküyoruz ve kutuyu ters yüz yapıp, bu söktüğümüz yeri dikiyoruz.

Kutumuz hazır.

Kumaş Kutu YapımıKumaş Kutu Yapımı yazısı hoşunuza gittiyse Kolay Makyaj Çantası Yapımı yazısına da göz atabilirsiniz.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir