Hobi Olarak Dikiş Dikmenin Faydaları

Hobi olarak dikiş dikmenin neden bu kadar sevilen bir aktivite olduğunu tam olarak belirlemek kolay değildir. Dikiş dikmek, kişinin kendi kendine dikmekten aldığı keyifle ilgili değildir. Aynı zamanda yaratıcı enerjinizin akmasına izin vermek iyi hissettirir.

Dikiş dikmek için gerekli olan temel becerileri kazanmayı başaranlar, daha sonra düzenli bir hobi olarak seçerlerse sayısız fayda elde edebilirler.

Hobi Olarak Dikiş Dikmenin Faydaları
Fotoğraf – Canva

Sadece dikiş dikmeyi öğreniyor olsanız bile, yeni edindiğiniz bilgileri kullanmanın birçok yolu olduğunu göreceksiniz. Dikiş becerilerinin sadece sağlığa olan faydalarını bile düşünseniz, dikiş dikmenin herkesin sahip olabileceği en iyi hobilerden biri olduğunu görebilirsiniz . 

Hobi Olarak Dikiş Dikmenin Faydaları

1. Giysilerinizi Onarabilir ve Değiştirebilirsiniz

Daha önce giysinizin bir parçası yırtıldı ya da söküldü. Kaç kez kendiniz dikme becerisine sahip olmak istediniz? Çok uzun bir pantalonunuz var ya da belinize büyük gelen bir eteğiniz. Ceketinizin kolunda dikilmesi gereken bir yırtık da olabilir. Hepimizin kıyafetlerinde sürekli olarak düzeltilmesi ya da değiştirilmesi gereken yerler vardır.

Dikiş dikme becerisi, sahip olduğunuz kıyafetlerde değişiklikler ve onarım yapmanıza olanak verir. Beli bol olan eteğinizi daraltıp, dar gelen pantolonunuzun yan taraflarına ekleyeceğiniz bir kumaş parçasıyla genişletebilirsiniz.

Fotoğraf – Canva

Üstelik sadece onarım da değil. Modası geçen kıyafetlerinizi de değişiklikler yapıp günümüze ya da kendi stilinize uyarlayabilirsiniz.

Eski ya da yeni kıyafet fark etmez. Dikiş beceriniz olursa, giysiler üzerinde istediğiniz değişklikleri yapma özgürlüğüne sahip olursunuz.

2. Tasarruf Edersiniz

Kendi kıyafetlerinizi dikebilmenin bir başka avantajı da tasarruftur. Kumaş ve iplik satın almak bile hazır giysileri satın almaktan çok daha ucuzdur. Sezon trendlerini takip eden biriyseniz ve bütçeniz sınırlıysa ya da ünlü bir markada görüp beğendiğiniz bir tasarım varsa kendiniz de dikebilirsiniz.

Örneğin; bir Vakkorama etek gördünüz ve çok beğendiniz. Ancak fiyatı bütçenizi oldukça aşan bir fiyattan satılıyor. (Vakkorama Outlet mağazası olmasına rağmen)

Hobi Olarak Dikiş Dikmenin Faydaları
Vakkorama Outlet – Lacivert Etek

Benzer ya da farklı renk ve desen sevdiğiniz bir kumaş satın alıp, aşağıda gördüğünüz Burda Dergisi’nden kalıbı çıkartıp kolayca dikebilirsiniz.

hobi olarak dikiş dikmenin faydaları
Burda Style 2021 Ağustos Sayısı 106A Modeli

Ya da Lacoste beyaz çanta hayranısınız ancak tüm stoklar tükenmiş ve zaten bütçe sebebiyle almanız çok da olası görünmüyor. Hiç üzülmeyin kendinize bir tane dikebilirsiniz! Youtube’da “Çanta Dikimi” diye aratıp videoları izlerseniz, aşağıdaki modeli dikememeniz için hiçbir engel yok.

Lacoste Kol Çantası

3. Dikiş, Sıkıntı Stres Giderici Bir Terapidir

Dikişle ilgilenen herhangi birine sorun, size “Dikiş dikmek benim terapim” diyecektir. Dikiş için gerekli olan araçlar, kumaşlar vs… bunların kombinasyonu ve dikerken yapılan hareketler zihinsel rahatlama için mükemmel bir temel oluşturur.

İş, arkadaşlar, aile, ev işleri… Onları ne kadar seversek sevelim, hepsi bizi bir dereceye kadar strese sokar. Yoğun bir iş programı ve dolayısıyla işle ilgili sorunların neden olduğu sıkıntı stres ile uğraşırken, kendinize boş zamanlar yaratıp bambaşka bir şeyle uğraşmak, hobiler edinmek çok sağlıklı olacaktır. Dikiş dikmek, bunun için biçilmiş kaftandır.

Hobi Olarak Dikiş Dikmenin Faydaları
Fotoğraf – Canva

Bir dikiş projesi üzerinde uğraşırken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Güzel kumaşlarla ve renklerle bir şeyler yapmak aşırı stres ile başa çıkmanın harika bir yoludur.

Yapılan araştırmalarda düzenli dikiş dikenlerin, günlük enerji seviyelerinde artış, özellikle kış aylarında ruh hali üzerinde canlandırıcı etki, depresyondaki kişilerde dikiş sonrası daha mutlu hissetme hali, kaygı bozukluğuyla mücadelede yardımcı olduğu gözlenmiştir.

Daha mutlu ve enerjiniz daha fazla olduğunda genel anlamda daha güçlü hissedeceksiniz. Bu da hastalık ve virüslerle vücudunuzun savaşmasına yardımcı olan güçlü bağışıklık sistemine yol açar.

Bir bakıma dikiş dikmek, inanılmaz derecede etkili olan bir terapidir.

4. Dikiş Vücut Sağlığınız için İyidir

El-göz koordinasyonunu geliştirip, parmaklarınızı çevik tutar

Dikiş dikmek vücudunuzun birçok bölümünün en iyi şekilde çalışmasına gerçekten yardımcı olur. Ellerinizi ve parmaklarınızı kullanmak özellikle yaşlandığınızda ellerinizin daha güçlü olmasını sağlayacaktır.

Dikiş makinesi kullanırken desenleri izlemeniz veya birleştirmeniz ve bunları kesmeniz ve kumaş parçalarını doğru yönlerde hareket ettirmeniz gerekir. Böylece el-göz koordinasyonu gelişir ve el beceriniz de artar.

Fotoğraf – Canva

Parmaklarınızı herhangi bir kapasitede kullanmak zorunda kalmanız, ellerinizi daha güçlü hale getirecektir. Ama mesele sadece el-göz koordinasyonunu geliştirmek değil. Aslında, artritten muzdarip insanlar, tekrarlayan hareketler zamanla eklemleri yumuşattığı için dikişi yatıştırıcı bulmuşlardır. 

Yüksek Tansiyonu Düşürür

Dikerken odaklanmanın birçok psikolojik faydası gerçekten çoktur. Ancak, sadece zihinsel değil. Gerçekten de psikolojik durumumuz fiziksel sağlığımızı da büyük ölçüde etkiler. Hobi olarak dikiş yapan insanların kan basıncının daha düşük olduğu da kanıtlanmıştır. Tekrarlayan hareketler ve seslerle ilgili olan bu durum odaklanmayı sağlayıp bir çeşit meditasyona dönüşüyor.

Hobi Olarak Dikiş Dikmenin Faydaları
Fotoğraf – Canva

Duruşunuzu iyileştirir

Bir masanın arkasında oturmanızı gerektiren şeyler, genelde kambur oturmaya yöneltir. Bu da zamanla sırt ağrılarına yol açar.

İyi şekilde dikebilmek için dikiş makinenizin önünde dik oturmalısınız. İlk başta garip gelecek ve gerekmese de kambur durmaya çalışacaksınız. Ancak bir kez alıştığınızda, dikiş için oturduğunuzda otomatik olarak doğru duruşu alacaksınız.

Bu, günlük hayatınıza olumlu bir şekilde yansıyacak ve her zaman sırtınızı dik bir şekilde oturuyor olacaksınız.

hobi olarak dikiş dikmenin faydaları focus
Fotoğraf Tara Winstead on Pexels

5. Dikiş Odaklanmanızı Sağlar

Bu günlerde hepimiz modern hayatın getirisi olan odaklanma sorunu yaşamaktayız. Hepimizin birazcık durmaya ve daha fazla odaklanmaya ihtiyacı var.

Dikiş dikerken her zaman konsantre olmanız gerekir. Aksi takdirde kumaşı yırtar, iğneyi kırar, parmaklarınızı dikebilirsiniz. Dikiş sırasında doğal olarak odaklanma sağlayacağınız için ekstra bir çaba sarf etmenize gerek yoktur. Ayrıntılı bir dikiş projesi üzerinde çalışmanız, daha derin ve daha iyi odaklanmanıza gerçekten yardımcı olur. Dikiş projelerine odaklandıkça, hayatınızdaki diğer şeylere de odaklanma beceriniz gelişmeye başlayacak.

Hobi Olarak Dikiş Dikmenin Faydaları
Fotoğraf – Canva

Dikiş dikmek, becerimizi ve odaklanmamızı geliştirdiğinden, kanıtlar aynı zamanda dikiş diken kişilerin bunama ve yaşa bağlı beyin bozulmasını çok daha düşük derecede yaşadıklarını gösteriyor. 

6. Planlama ve Zaman Yönetimi Becerinizi Geliştirir

Dikişin doğasında var olan öngörülemezliği nedeniyle, bize hayatın yolumuza attığı rastgele sürprizler için nasıl plan yapacağımızı da öğretir. Ya da öngörülemeyen durumlar için plan yapmaktansa, dikiş aslında bize doğaçlama yapmayı öğretir.

Fotoğraf Marten Bjork on Unsplash

Daha sağlam düşünebilmenin yanı sıra, dikiş bize zaman ve proje yönetimini de öğretir. Baştan sona dikiş projeleri, kalıpları uyarlamak için matematik bilgimize güvenmemizi de gerektirir. Eğer el dikişi ile uğraşıyorsanız, daha da keskin bir odak geliştireceksiniz. Hepsinden iyisi, yeni keskinleşen problem çözme becerilerimiz hayatımızın diğer yönlerine de taşınacaktır.

7. Dikiş, Entelektüel Olarak Uyarıcıdır

Hobi olarak dikiş dikmek, sürekli öğrenme fırsatları sağlayan entelektüel olarak teşvik edici bir aktivitedir. Düz bir etek dikmeyi öğrendikten sonra, pileli etek veya anvelop etek yapmak için başka bir zorluk seviyesine geçersiniz. Kendinizi zihinsel olarak teşvik etmek için projelerinizi sürekli geliştirebilirsiniz. Kalıp tasarlamayı ya da üzerinde değişiklik yapmayı deneyen herkes, bu işin karmaşık düşünme ve problem çözmeyi içerdiği konusunda hemfikirdir.

Fotoğraf Teona Swift from Pexels

8. Dikiş, Özgüven Kazanmak Konusunda Yardımcıdır

Bunu hiç düşünmemiş olabilirsiniz. Ancak dikiş dikmeyi öğrenmek, aslında benlik saygınızı artırarak sizi daha özgüvenli bir insan haline getirir. Normal işinizden başka bir şeyde iyi olmak, kendine güvenmek ile son derece alakalıdır. 

Benlik saygısı söz konusu olduğunda hobiler önemlidir ve dikiş dikmek en ödüllendirici olanlardan biridir. İki elinizle ne kadar harika şeyler yaratabileceğinizi fark ettikten sonra kendinizle gurur duymanız kaçınılmazdır. 

Genellikle, dikiş becerileriniz geliştikçe projelerinizin genel kalitesi de artar. Başarı hissi inanılmaz bir duygu ancak öz saygı artıracak olan şey, ellerinizin sadece güzel değil, aynı zamanda faydalı bir şey yaratabileceğini bilmektir.

Fotoğraf Miguel Bruna on Unsplash

Ayrıca, insanlar giydiğiniz kıyafetler hakkında size iltifat etmeye başladığında, onları sizin yaptığınızı bilmek size bir tatmin duygusu verecektir. Ve bu duygu yenilmezdir.

Özgüven arttırma konusunda yapılan araştırmalar, özellikle depresyondan muzdarip insanların tekstil zanaat projelerini tamamladıktan sonra öz saygılarının önemli ölçüde arttığını göstermiştir.

9. Dikiş, Yaratıcı Düşünme Becerisini Geliştirir

Yaratıcı bir zihne sahip olmak hayatınızın çeşitli alanlarında size yardımcı olur. Ancak bazen yaratıcılığınızın sınırlarını zorlamanıza ve bu kişilik özelliğini geliştirmenize izin veren aktiviteleri keşfetmekte zorlanabilirsiniz. Dikiş de bunlardan biri.

Fotoğraf Michael Burrows on Pexels

Dikiş dikmenin, bir fermuar takmanın veya bir kenarı bitirmenin pek çok yolu olduğundan, yaratıcılığınızı kullanmak ve geliştirmek doğal olarak gerçekleşecektir. Dikiş becerilerinin en büyük faydalarından biri, yaratıcılık için bir çıkış yapmanıza izin vermesidir. Kumaş ve iplikten stile, hatta düğmelere veya fermuarlara kadar projenizle ilgili tüm parçaları siz seçiyorsunuz. Dikişe alıştıktan sonra, tasarımın kendisinde daha büyük bir rol oynayabilirsiniz. Bir dikiş deseni oluşturmak aslında düşündüğünüzden daha kolaydır. Zihninizi yaratıcı düşünme ile meşgul edeceksiniz ve bu zamanla fark farkedilecektir.

10. Dikiş, Size Sabrı ve Azmi Öğretir

Bir elbiseyi yirmi dakikada gerçekten dikemezsiniz. Belki yapabilirsiniz ama şüphesiz ortaya çıkan ürün kaliteli olmaktan çok uzak olur. Söylemeye çalıştığımız şey, hayattaki birçok şey gibi her proje zaman alır. Dikiş, bunu deneysel olarak öğrenmenize yardımcı olur ve beklemeyi gerektiren şeyleri nasıl bekleyeceğinizi öğrenmenize yardımcı olur.

Fotoğraf – Canva

Dikiş dikiyorsanız azimli olmanın ne olduğunu da bilirsiniz. Bazen bir şeyler dikerken tekrar tekrar aynı sorunla karşılaşırsınız. Bırakacak mısınız? Devam mı edeceksiniz? O elbiseyi çok istiyorsunuz ve bu yüzden bırakmanız neredeyse imkansız. Sorunu çözün ve ilerleyin. Yeni bir sorunla karşılaşırsanız onu da çözün.

Genel olarak hayatta ısrarcı biri olmayabilirsiniz. Merak etmeyin sorunlarla baş etmek için dikiş dikmek size bunu doğal olarak öğretecek.

11. Dikiş Dikmek, Yeni Arkadaşlıklar Kurmaya Yardımcı Olur

Kurslara katılabilir ya da sosyal medya üzerinden (Facebook grupları) yaptıklarınızı paylaşabilirsiniz. Dikiş dikenler, birbirlerini yargılamazlar. Çünkü dikiş dikmenin kademeli bir beceri ve geliştirme süreci olduğunu çok iyi bilirler. Koşmadan önce yürümek zorundasınızdır.

Fotoğraf – Canva

Dikiş gruplarının, güçlü dostluklar kurmak, başkalarından gelen övgülerle özgüven artırmak ve proje tamamlama konusunda motivasyon sağlamaya çok büyük yardımı olabilir.

12. Hobinizden Para Kazanabilirsiniz

Dikiş dikme beceriniz geliştikçe projelerinizin de kalitesi önemli ölçüde artacaktır. Ve çevrenizden muhtemelen “yaptıklarını satmayı neden düşünmüyorsun?” gibi yorumlar alacaksınız.

Eğer yaptıklarınızı satmayı düşünürseniz internet üzerinden bunu kolaylıkla yapabileceğiniz en bilinen mecra Instagram. Ayrıca yurtdışı satış için de el yapımı ürünlerin değer gördüğü Etsy’yi düşünebilirsiniz.

Kim bilir, belki bir gün hobinizi işe dönüştürebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi dikiş dikmek size, daha önce aklınıza gelmeyen inanılmaz faydalar sağlayabilir. Daha sayacak çok şey var ama siz dikmeye devam ederken onları kendiniz keşfedeceksiniz.

Geçmişte dikiş dikmeyi denediyseniz ve keyif aldıysanız, bunu bir hobi olarak sürdürebilirsiniz. Günümüzde piyasada bazı uygun fiyatlı dikiş makineleri bulabilirsiniz. Bütçenizi çok etkilemeden – akıllıca seçilirse sıfır bir makineyle aynı derecede iyi olabilecek – ikinci el bir seçeneği de düşünebilirsiniz. Ancak, ihtiyaçlarınız için doğru makineyi satın aldığınızdan emin olmak için önceden internette araştırma yapın. Dikiş Makinesi Nasıl Seçilir? yazısına göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Dikişe başladıktan sonra düzeldiğini fark ettiğiniz şeyler nelerdir? Yorumlarda bize bildirin!

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir