dikiş makinesi nasıl seçilir

Dikiş Makinesi Nasıl Seçilir?

Bir dikiş makinesi satın almayı düşünmek, çok fazla dikiş deneyiminiz yoksa biraz bunaltıcı bir iş gibi görünebilir. Belki yakın zamanda ödünç aldığınız bir makinede dikiş dikmeye başladınız ve ilk makinenizi satın almak istiyorsunuz. Belki de mevcut makinenizi daha iyi bir makine ile değiştirmek.
Bu kadar çok marka, model, fiyat aralığı, özellik ve dikiş çeşidi varken nereden başlayacağınızı bilmek zor.

dikiş makinesi nasıl seçilir
Fotoğraf tata toto on Unsplash

Satın Almadan Önce Deneyin

Dikiş dikmeyi öğrenmeyi düşünüyorsanız hemen bir makine satın almak yerine, denemek için ödünç alabileceğiniz biri varsa alın. Ya da dikiş dikmek hoşunuza gidecek mi görmek için bir dikiş kursuna katılın. Dikiş dikmenin yapmak isteyeceğiniz bir şey olduğundan emin olduktan sonra bir makine satın almayı düşünmenizin zamanı gelmiştir.

Bir dikiş makinesinden ne kadar fazla özellik isterseniz isteyin araştırma yapmadan satın almayın.
İyi tasarlanmış bir dikiş makinesi seçmek, dikiş dikmeyi öğrenme sürecini çok daha keyifli hale getirir. Dikiş makinesi yatırımdır ve muhtemelen çok uzun seneler kullanacağınız bir alettir. Her gün kullanmasanız bile dikmek için başına oturduğunuzda sağlam, güvenilir, sorun çıkarmayan bir makine ile çalışmak isteyeceksinizdir.

Öncelikle daha önce bir dikiş makinesine hiç dokunmadıysanız, bir bayide denemenizi ve bayiden satın almanızı öneririz. Dikiş makinelerinin kullanımı basit olsa da, makinenin mekaniği yeni başlayanlara biraz karmaşık gelebilir. İyi bir bayi; size masura sarmayı, iğne değiştirmeyi, makineye iplik takmayı ve dikiş desenlerini ayarlamak gibi temel bilgileri gösterecektir. Ayrıca bazı bayiler ücretsiz dikiş dersleri de verebiliyorlar.

Araştırmanızı yaptıktan ve seçeneklerinizi en aza indirdikten sonra makineleri bayide deneyin. Birkaç dikiş deseni deneyip nasıl dikildiğine bakın. İplik geçirmeye, makinenin ağırlığına, siz dikerken size yaşattığı hisse bakın ve kararınızı verin.

Ödeyebileceğinizin En İyisini Satın Alın

Satın alacağınız dikiş makinesi fiyatı elbette önemlidir ancak her şey makinenin fiyatıyla ilgili değil. Daha pahalı her zaman daha iyi anlamına gelmez ancak makinenizi aldıktan sonra kısa süre içinde daha üst modele geçiş yapmak isteyebilirsiniz. Eninde sonunda acemiliğiniz bitecek. Bazı başlangıç makineleri fiyat açısından iyi bir seçenek gibi görünse de sadece hafif kumaşlarla çalışılabilir ve baskı ayaklarını değiştiremezsiniz. Bu nedenle fermuar takmak bile çok zor olacaktır.

Yeni bir makine alacak bütçeniz yoksa ikinci el dikiş makinelerine bakabilirsiniz. Güvenilir olması açısından dikiş makinesi bayileri de ikinci el ürünler satmaktalar.

Dikiş Makinesinde Aramanız Gereken Özellikler

Kullanımı kolay

Makineyi kontrol etmek kolay olmalı. Dikiş uzunluğunu değiştirmek, masura sarılması, iğnenin geçirilmesi gibi adımlar için çok fazla uğraşmaya gerek kalmamalı.

Otomatik İlik

İlikleri kusursuzca dikmesi zordur. Bu nedenle teknolojinin bize gerçekten yardımcı olabileceği yer de burasıdır. Bazı makineler dört aşamalı ilik açabilirken diğerleri bu işlemi tek adımda yapar.

İyi Işık

Eski model dikiş makineleri genelde halojen lambalar kullanırken yeni modeller genellikle led ışık kullanır. Her iki durumda da ışık dikiş dikerken yüzeyi iyice aydınlatabilmelidir.

Ayarlanabilir Hız Kontrolü

Ne kadar hızlı ya da yavaş dikeceğinizi ayarlamanızı sağlar. Zor ve hassas kumaşlar için gerçekten kullanışlıdır. Özellikle dikiş dikmeyi öğrenirken hız azaltma seçeneği olması oldukça faydalı olacaktır.

İplik Geçirici

İpliğin otomatik olarak iğneye geçirilebilmesi de çok büyük artıdır. Başta gereksiz gibi görünen bu özelliği çok seveceksiniz.

İğne Konum Ayarı

İğneyi sola ya da sağa hareket ettirmenizi sağlar. Fermuar ya da üst dikişler için idealdir.

Fotoğraf Thomas Wolter on Unsplash

Ayarlanabilir Baskı Basınç Ayarı

Çeşitli kalınlıktaki kumaşların dikilmesini kolaylaştırmak amacıyla baskı ayağı basıncını ayarlayabiliyor olmanız çok kolaylık sağlayacaktır.

Ayarlanabilir Besleme Dişlisi Yüksekliği / Dişli Düşürme

Besleme dişlileri; kumaşın yüzeyi boyunca çekilmesine yardımcı olan iğnenin hemen altında bulunan küçük metal dişlerdir. Bu dişlilerin yüksekliğini ayarlayabiliyorsanız çeşitli ağırlıktaki kumaşları kolaylıkla dikebilirsiniz.

Çift İğne Kullanımı

Esnek kumaşların kenar baskıları için çift iğne kullanımı popülerdir. Makinenin çift iğne özelliği olmasına özellikle dikkat edin.

Yukarı / Aşağı İğne Özelliği

Bir köşe dikişi yaparken kumaşı döndürmek için iğnenin aşağıda kalıp kumaşı sabit tutmasına ihtiyaç duyarsınız. Tabi ki el ile volanı döndürerek bunu yaparsınız. Ancak bazı makinelerde bu işlem için bir düğme vardır.

Dikiş Makinesi Baskı Ayakları

Doğru baskı ayağı yeni dikiş tekniklerini öğrenmenizi çok kolay hale getirebilir. (En kullanışlı dikiş makinesi ayakları için buraya tıklayabilirsiniz.) Bazı dikiş makineleri yalnızca aynı markanın baskı ayaklarıyla çalışırken bazıları genel ayaklarla çalışabilir. Genel ayaklarla çalışabilmesi elbetteki makinenin artısı olur. Çünkü yürüme ayağı gibi bazı ayak çeşitleri belli markalarda bütçenizi zorlayabilir.

Çok Sayıda Dikiş Deseni Gerekli mi?

Bazı makinelerde yüzlerce dikiş seçeneği vardır. Bu çekici bir özellik gibi görünse de, bu dikişlerin çoğu kullanılmaz. Bunun yerine çok daha sık kullanacağınız, bazı kullanışlı dikişlere odaklanmanız daha yararlı olacaktır.

Bu dikişlerden en önemlileri,

Streç (Örgü) Dikişi / Overlok Dikiş
Esnek kumaşları dikmek için ideal olan birkaç dikiş vardır.
Makinede zikzak dikiş, streç dikiş, üçlü streç dikiş gibi seçeneklerin olması iyi olacaktır.

Gizli Kenar Baskı Dikişi
Bu dikişle etek kenarları ve pantolon paçalarını kıvırırken görünmez bir dikiş elde etmenizi sağlar.

Servis Kolaylığı

Makinenizi seçerken, servis ağı yaygın olan ve evinize yakın olabilecek bir markanın makinesini seçmek isteyebilirsiniz.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir