Temel Dikiş Araçları

Dikişe yeni başladıysanız, ilerledikçe göreceksiniz ki kullanacağınız çok çeşitli araç gereç olacak fakat biz bu yazımızda, başlangıç olarak gereken olmazsa olmaz temel dikiş araçları ‘nı sizlerle paylaştık.

Öncelikle dikiş için kullanacağınız araçları bir yatırım gibi düşünün. Dikişe yeni başladığınızda ucuzundan makas, toplu iğne, işaret sabunu vb.. araçlardan satın alırsınız ki dikiş hevesiniz geçerse yazık olmasın mantığıyla… Yapılan başlıca hatalardan biridir bu.

Birincisi; ucuz araçları kesinlikle kullanamıyorsunuz, makas kumaşı düzgün şekilde kesemiyor, iğneler kumaşa iyi batmıyor ya da batınca zarar veriyor vb… İkincisi; kendinizi beceriksiz zannedip hevesiniz kırılabilir. Üçüncüsü; daha iyilerini almak için tekrar para harcamanız gerekecektir.

Bu yüzden en başından iyi kalitede malzemeler almak, hevesinizin kaçmasını önler. Oldu ki bir süre sonra dikiş dikmekten vazgeçtiniz, kalan malzemeler her zaman evde kullanabileceğiniz şeyler olduğu için bir zararınız olmayacak.

Temel Dikiş Araçları

Dikiş Makinesi

‘Hangi Dikiş Makinesini Almalı?’ aslında ayrı bir yazı konusu. Tabi öncelikle bütçemize uygun olan makinelere bakmak lazım. Fakat cep telefonu gibi sürekli yeni model çıktığında eskisini bırakıp da yenisi alınacak bir şey değil dikiş makinesi. Bu nedenle almışken biraz iyisini almakta fayda var. Bu konuda internette araştırma yapıp, kullanıcıların yorumlarını okuyup temel seviye bir dikiş makinesi alabilirsiniz.

Ölçüm Araçları

Mezura, cetvel ve minik dikiş cetveli. Bu minik cetvel 12,5 cm uzunluğunda olup üzerinde kayan işaret bandı bulunmakta. İşaretleme, kenar bastırma, dikiş payı kontrol etme ve daha fazlası için kolaylık sağlar. Olmazsa olmaz değildir ama yüksek fiyatlı olmadığı ve işinizi çok kolaylaştırdığı için alınabilir.

Kalıp cetvellerine ilk etapta ihtiyacınız olmayacak. Hazır kalıplar üzerinden çalışacağınız için evde bulunan düz bir cetvel başlangıç olarak yeterli olacaktır. Mezura ise, olmazsa olmazdır.

Temel Dikiş Araçları
Ölçüm Araçları

Kesim Araçları

Sadece kumaş kesmekte kullanacağınız iyi kalite bir makas ya da rulet kesici (makas yerine buna karar verirseniz kesim matını da almanız gerekir), kalıp kağıtlarını kesmek için kağıt makası, küçük nakış ya da çıt makası.

Temel Dikiş Araçları

İşaretleme Araçları

Koyu renk kumaşlar için beyaz, açık renk kumaşlar için renkli terzi taşları ya da ısı veya suyla silinen kalemleri kullanabilirsiniz.

Temel Dikiş Araçları

İğneleme Araçları

Kaliteli ve uzun iğneler ve tabi ki kola takılan ya da mıktanıslı iğnedenlik.

İğneleme Araçları

İplikler

Makine dikişi için kaliteli iplik. Teyel dikişi için renk atmayan daha ucuz iplikler.

İplikler
Bu yazıyı beğendiyseniz Dikişe Yeni Başlayanlar için Öneriler yazısına da göz atmak isteyebilirsiniz.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir