Dikiş Dikmeyi Öğrenmek

Dikiş Dikmeyi Öğrenmek: Herkes Dikiş Dikebilir!

Dikiş dikmek, kendiniz ya da sevdikleriniz için kıyafetler, eviniz için dekoratif aksesuarlar yaratabileceğiniz oldukça keyifli ve birçok faydası olan bir hobidir. Dikiş dikmeye ilgi duyuyorsunuz ama nasıl ve nereden başlayacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Kafanızda biraz daha netleşebilmesi için dikiş dikmeyi öğrenmek ile ilgili bir şeyler paylaşmak istedik.

Dikiş dikmeyi öğrenmek için doğuştan yetenekli olmanıza gerek yok. İnsanların dikiş dikmek fikrinden korktuklarını sık sık duyuyoruz. Çok zor, karmaşık gibi göründüğü için denemeyi bile düşünmeyen birçok insan var. Belki siz de böyle düşünüyorsunuz. Nereden başlayacağınızı bilirseniz bu korkularınız gider.

Aslında çok basit. Temel dikiş tekniklerini ve Dikiş Makinesini öğrenmeniz yeterli. Geri kalan kısım bolca pratik yapmak, denemek. Zamanla ve sabırla ustalaşabileceğiniz, harika şeyler dikebileceğiniz bir hobiniz olacak. Dolayısıyla herkes dikiş dikebilir, önemli olan istektir.

İlk etapta size gerekli olan Temel Dikiş Malzemeleri’ni öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Öncelikle dikiş dikmek size ne gibi şeyler kazandıracak, hayatınıza nasıl bir farklılık katacak bilmek isterseniz daha önce paylaştığımız “Hobi Olarak Dikiş Dikmenin Faydaları” yazısına bakınız.

Öğrenmeyi ve Araştırmayı Bırakmayın

İnternette yerli yabancı onlarca dikiş blogu ve video var. Dikiş malzemeleri, teknikleri, dikiş makinesi ve kalıplarla ilgili genel bilgiler edinin ilk olarak. Uygulamaya karar verdiğiniz şeyi dikerken de yine araştırın. Hangi teknikle nasıl dikilmiş okuyun, izleyin ve deneyin. Sosyal medyada Facebook, Pinterest, Instagram gibi, dikişle ilgilenen kişi ve grupları takip edin, takıldığınız yerlerde yazın, yardım isteyin. Dikiş diken herkes illaki aynı yollardan geçti ve sizin takıldığınız bir noktayı kolayca açıkalayacak, gösterecek birilerini bulabilirsiniz.

Dikiş makinesine genel bir bakış atıp makine üstündeki düğmeler, parçalar ne işe yarar öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Eğer vaktiniz varsa, bulunduğunuz bölgedeki dikiş kurslarına bir bakın. Size uygun olan bir başlangıç kursu ile temel teknikleri daha hızlıca öğrenebilirsiniz.

En önemli kısım ise, pratik yapmak. Ne kadar çok şey dikerseniz ve hatta ne kadar çok hata yaparsanız o kadar sağlam öğreneceksinizdir. Başlarda diktiğiniz şeyleri beğenmeme olasılığınız yüksektir.

Ancak bu sizi umutsuzluğa sürüklemesin, hevesinizi kırmasın. Çünkü iki üç parça bir şeyler dikip mükemmel sonuç almak çok olası değil. Üstünde ne kadar çok vakit harcayıp denerseniz beceriniz o kadar gelişecektir. Eninde sonunda istediğiniz elbiseyi, pantalonu dikeceksiniz, emin olun.

Dikiş Rehberi bölümümüzde işinize yarayacak temel tekniklere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Dikişe yeni başlayanlar bazen heves ve heyecanla hemen kıyafet dikmek isteyebilirler. Ancak öncesinde, dikiş malzemeleri, dikiş makinesinin dili, kalıpların kullanımı, kumaş, tela gibi malzemelere alışmak ve bunların nasıl kullanılacağını, teknikleri öğrenmek zamanla ve pratik yaparak edinilecek bilgilerdir. Bu yüzden olabildiğince basit (bir peçete ya da yastık kılıfı gibi) şeyler dikmeniz önerilir.

Bununla ilgili “Kolay Dikiş Projeleri: Yeni Başlayanlar Ne Dikmeli?” yazımıza bakabilirsiniz.

Ek olarak basit bir alışveriş ya da plaj çantası dikmek isterseniz videolu anlatımı ile blog yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca, Instagram ve Pinterest gibi sosyal mecralarda paylaşılan basit kalıp ve modellerden yararlanabilirsiniz.

Dikiş Makinesi bölümümüzde makine ile ilgili merak ettiklerinize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Dikişe Yeni Başlayanlar için Öneriler yazısına bakmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı Kelly Sikkema on Unsplash

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir