Kumaş Çeşitleri – İpek Kumaşlar

ipek kumaşlar

Kumaş çeşitleri içinde ipek kumaşlar, dünyanın en pahalı kumaşları arasındadır. Bu lüks kumaş ipekböceğinin kozasındaki liflerin dokunmasıyla elde edilir. Sıkı veya kalın çok çeşitli dokunabilir.

‘İpek Kumaşlar’ın Özellikleri

  • İnce, pürüzsüz, parlak yapısı vardır,
  • Zarif ve dökümlüdür, kolay kırışmaz,
  • Statik elektrik yaratabilir,
  • Dayanıklı ve hafiftir,
  • Kışın sıcak, yazın serin tutar,
  • Nemi emer ve çabuk kurur,
  • Uzun süre güneşe maruz kalırsa rengi solar,
  • Suda çeker ve su lekesi tutar,
  • Kuru temizleme yapılmalıdır.

ipek kumaşlar

Şifon

Hem dayanıklı hem de çok narin olan şifon kumaş ince ve saydamdır. İyi kıvrım oluşturur. Büzgü ve fırfırlı modeller için uygundur. Bluz, tunik, elbise, abiye kıyafetler ve kadın iç giyiminde kullanılır. Şifon ile çalışması zordur çünkü kumaş sürekli kayar. Bunun için çalışılacak alana kaygan olmayan kağıtlar konulur ve bu kağıtlar yardımıyla biçkisi yapılır. Dikiş sırasında kumaşı esnetmemek gerekir. Dikilen giysinin güzel durması, dikişlerin temiz ve muntazam durmasına bağlıdır. Ütüde yünlü kumaş ayarında ve buharsız şekilde ütülenmelidir.

Krep Döşin

Orta hafiflikte, pürüzsüz ve dökümlü bir kumaştır. Vücuda yapışmaz, kırışmaz, terletmez. Bluzlarda, özel davetler için hazırlanan kıyafetlerde, kadın iç giyiminde kullanılır. Elde yıkama ya da kuru temizleme yapılmalıdır. Ütüde yünlü kumaş ayarında ve buharsız şekilde ütülenmelidir.

Saten Düşes

Kalın ve pahalı bir kumaştır. Davet  elbiselerinde kullanılır. Ütüde yünlü kumaş ayarında ve buharsız şekilde ütülenmelidir. Dikiş izlerinin görünmemesi için sırt yastığı kullanılmalıdır.

ipek kumaşlar

Dupiyon (Hint İpeği)

Dupiyon (Dupion) pırıl pırıl ve keskin dokuya sahip hafif bir kumaştır. Çift iplikli ipekle dokunur ve bu da diğer ipek türlerinden daha güçlü olmasını sağlar. Kesim ve dikim işlemlerini kolaylaştıran bir yapısı vardır. Ayrıca nakış için de uygun bir kumaştır. Abiye elbiseler, ceket, etek ve ev tekstilinde kullanılır. Ütüde yünlü kumaş ayarında ve buharsız şekilde ütülenmelidir. Su lekesi olmaması için ütü bezi kullanmak gerekir.

Jorjet

İnce ve hafif saydam ipekli bir kumaştır. Kolay kırışmaz. Polyesterden de üretilen türü vardır. Şifon hoş ve akıcı bir görüntü verirken, birçok moda tasarımcısı aynı amaçla jorjeti kullanıyor. Krep benzeri dokusu ve muadillerine kıyasla daha canlı ve parlak olması elbiseler için tercih nedenidir. Bedeni sarmayan elbise ve tunikler ile abiye kıyafetlerde kullanılır. Jorjet şifona göre daha güçlü bir kumaş olarak görülse de yıkarken elde yıkama ve hafif bir deterjan kullanımı uygundur. Güneşte kurutmak rengini kaybettirebileceği için direkt güneşe asılmaması önerilir. Ütüde yünlü kumaş ayarında ve buharsız şekilde ütülenmelidir. Buhar kumaşa zarar verebilir.

Japon İpeği

Japonya kökenli yumuşak bir kumaştır. Bluz, gömlek ve astar olarak kullanılır. Yünlü kumaş ayarında buharlı ütülenebilir.

ipek kumaşlar

Organze

Çok ince, şeffaf, sert ve düz dokunmuş bir kumaştır. Genelde abiye, gelinlik, şal ve tuniklerde kullanılır. Yünlü kumaş ayarında buharlı ütülenebilir. Ütü bezi gerekmez.

Tafta

Dik duran, parlak, pürüzsüz düz dokunmuş ipek kumaştır. Çabuk kırışır. Abiye kıyafetlerde kullanılır. Dikiş yerleri sırt yastığı üstünde, ılık olarak ütülenmelidir.

Saten

Bu ipeğin pürüzsüz, parlak bir yüzeyi olup inceden kalına çeşitli kalınlıklardadır. Gece kıyafetleri, bluz ve elbiselerde kullanılır. Yünlü kumaş ayarında buharlı olarak, ütü beziyle ütülenmelidir.

ipek kumaşlar

 

İpek – Yün Karışımı

İpek yüne parlaklık, yün ipeğe yumuşaklık ve sağlamlık verir. Erkek takım elbiseleri, etek, palto, manto, ceket ve pantolonlarda kullanılır. Yünlü kumaş ayarında buharlı olarak, dikişler buharla açılarak ütülenmelidir.

İpek – Pamuk Karışımı

Yumuşak ve hafif bir kumaştır. Çoğunlukla bluzlar ve elbiselerde kullanılır. Yünlü kumaş ayarında buharlı olarak ütülenmelidir.


İpek Kumaşlar yazısını beğendiyseniz, Pamuklu Kumaşlar ve Yünlü Kumaşlar yazılarına da bakabilirsiniz…

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.